Pomorze Sprint Cup 2021

To było jedno z największych i najważniejszych ,tegorocznych wydarzeń orientacji sportowej w Polsce. W organizowanych przez UMKS Kwidzyn międzynarodowych zawodach Pomorze Sprint Cup  2021 wzięło udział 541 zawodników z Polski, Finlandii, Łotwy, Belgii, Ukrainy, Niemiec, Czech i Włoch.

medal pomorze sprint cup 2021 odlewany

Pomorze Sprint Cup 2021 rozegrane zostały na i wokół  Zamku w Malborku, w Nowym Stawie i Dzierzgoniu. Dodatkowo pierwszy etap w Malborku i czwarty etap zawodów w Dzierzgoniu zaliczane były do World Ranking Event (Ranking Światowy) co spowodowało, że na starcie zobaczyliśmy wszystkich czołowych zawodników z Polski oraz zawodników z Ukrainy i lidera światowego Rankingu w sprinterskim bno Yannicka Michielsa z Belgiii.

W piątek 27 sierpnia zawodnicy biegali po terenach Muzeum Zamkowego w Malborku, z metą na Wałach von Plauena. W sobotę 28  sierpnia rozegrano aż 2 etapy. Do południa zawodnicy biegali po centrum Malborka i wschodniej części Zamku ponownie finiszując na Wałach von Plauena. Po południu z kolei zawodnicy ścigali się  po całym centrum Nowego Stawu, z metą na stadionie OSiR. Ostatniego dnia w niedzielę rywalizacja przeniosła się do Dzierzgonia, gdzie rozegrano 4, finałowy etap Pomorze Sprint Cup 2021. Tym razem duża część tras przebiegała przez Wzgórze Zamkowe, a meta wyznaczona została na stadionie DKS Powiśle”.

Nasze flagowe zawody w tych miejscach powinny zostać rozegrane w 2020 roku, jednak ze względu na szereg ograniczeń wynikających z COVID-19, musieliśmy ich realizację przesunąć na rok. 2021. Jak się okazało, nie wpłynęło to ani na frekwencję, ani na poziom organizacyjny imprezy, a od dziesiątek uczestników cały zespól organizatorów zbierał ogromne gratulacje za świetnie przygotowane zawody. Jedno jest pewne. Pomorze Sprint Cup 2021 były doskonałą wizytówką orientacji sportowej bowiem na trasach (szczególnie wokół Zamku w Malborku) rywalizację obserwowało kilka tysięcy turystów i mieszańców, czego na co dzień na zawodach w biegu na orientację się nie obserwuje.

Wszyscy zawodnicy podzieleni byli na kategorie kobiece i męskie, a w nich dodatkowo na kategorie wiekowe, zgodnie z regulaminem zawodów Polskiego Związku Orientacji Sportowej (PZOS) i Światowej Federacji Orientacji Sportowej (International Orienteering Federation – IOF). Najmłodsze kategorie W10 i M10 przeznaczone były dla dzieci do 10 lat, a najstarsze K75 i M80 dla kobiet i mężczyzn w wieku 75+ u pań i 80+ u panów. Przygotowane były również trasy dla najmłodszych dzieci w kategorii rodzinnej i trasa OPEN dla początkujących. Atmosferę zawodów najlepiej oddaje ponad 2.500 zdjęć i relacji telewizyjnych na żywo zamieszczonych na stronie internetowej PSC2021 www.pomorzsprintcup.pl  w zakładce „Galeria”, do odwiedzenia której serdecznie zapraszamy.

W klasyfikacji generalne kategorię elity męskiej wygrał Yannick Michiels z Belgii, reprezentujący na zawodach jednak fiński klub Turun Metsankavijat, przed dwoma najlepszymi obecnie w Polsce sprinterami Piotrem Parfianowiczem (UNTS Warszawa) i Michałem Olejnikiem (WKS Grunwald Poznań). W elicie żeńskiej natomiast bezkonkurencyjna okazała się zwyciężczyni wszystkich 4 etapów, 7 zawodniczka rozegranych niedawno Mistrzostw Świata,  Aleksandra Hornik (WKS Grunwald Poznań), przed swoją koleżanką klubową Hanną Wiśniewską i Zuzanną Parfianowicz z UNTS Warszawa.

W związku z tym, że wszyscy dorośli członkowie UMKS oraz rodzice zawodników zaangażowani byli w organizację zawodów, ciężar reprezentowania klubu od strony sportowej spoczął wyłącznie na barkach kwidzyńskiej młodzieży. Zdecydowanie najlepiej z tej roli wywiązał się nasz 2 krotny mistrz Pucharu Najmłodszych 2021 Jakub Jędras (SP4), który zwyciężył w kategorii M10. Doskonale spisali się również  Alicja Marciniak (SP4) w kat. K10, Hanna Perfikowska (Społeczne LO) w kat. K18 i Wiktor Rygielski (SP6) w kat. M14, który zajęli w klasyfikacji generalnej trzecie miejsca.

Na wyróżnienie zasługują jeszcze 4 miejsca  Pauli Wejtko (K10 – SP6) i Maurycego Rubaja (M10 – SP2) oraz 5 miejsce Wiktora Müllera              (M18 – ZS nr 1) i 6 miejsce Katarzyny Szafarewicz (K12 – SP4).

Teraz przed nami nowe wyzwanie jakim jest Pomorze Sprint Cup 2022 i oby następna edycja imprezy okazała się jeszcze lepsza niż tegoroczna.