Klubowe Mistrzostwa Polski 2022 - I runda

Osiemnaście medali przywieźli zawodnicy UMKS Kwidzyn z tegorocznej, pierwszej z dwóch rund Klubowych Mistrzostw Polski – najważniejszych w kraju klubowych zawodów w biegu na orientację.

W dniach 22-24.04.2022 r. w Złotoryi na Dolnym Śląsku odbyła się wiosenna runda Klubowych Mistrzostw Polski w biegu na orientację. UMKS reprezentowało w nich 32 zawodniczek i zawodników. Oprócz medalistów kolejnych czternastu zawodników zdobywało punkty zaliczane do klasyfikacji klubowej.

Klubowe Mistrzostwa Polski (KMP) w bno już tradycyjnie są zawodami na bardzo wysokim poziomie sportowym. Świadczą o tym bardzo częste, kilku lub kilkunastosekundowe różnice na mecie pomiędzy zawodnikami po wielokilometrowym biegu. W zawodach w Złotoryi wzięło udział 614 zawodników w różnych kategoriach wiekowych, reprezentujących prawie 40 najlepszych klubów bno w Polsce. W rekordowo obsadzonej kategorii K14 na liście startowej znajdowało się aż 59 zawodniczek. Biegi na orientację są dyscypliną stale rozwijającą się i stale pojawiają się nowi adepci tego sportu, a normą jest, że dzieci idą w ślady biegających rodziców.

Świetny występ w bieżącej edycji KMP zaliczyła Katarzyna Szafarewicz (K12) – zdobywczyni dwóch złotych medali w biegach indywidualnych - w sprincie rozgrywanym w terenie zurbanizowanym i w biegu leśnym na dystansie klasycznym. W trzecim biegu – sztafecie (bieg leśny), wraz z Gabrielą Rombel i Klaudią Marciniak wywalczyła medal srebrny. Trzy medale przywiózł też do Kwidzyna senior klubu (wicemistrz świata weteranów sprzed kilku lat) – Edward Pokora (M75) – zdobywając odpowiednio: brąz, srebro i brąz. Bardzo dobrze zaprezentowali się także kolejni zawodnicy, którzy przywieźli po dwa medale: Paula Wejtko i Alicja Marciniak (obie kat. K10), które przyjechały ze złotem i brązem każda, Klaudia Marciniak (K12) z brązem w biegu leśnym i srebrem w sztafecie oraz Zbigniew Mądrzyński (M65), który zdobył srebro w sprincie i brąz w sztafecie. Po udanych biegach po jednym medalu zdobyli: Gabriela Rombel (K12) ze srebrem w sztafecie, Maja Roszak (K45) – srebro w sprincie, Przemysław Jędras (M40) brąz w biegu klasycznym oraz Wojciech Serocki z brązem w sztafecie.

Miejsca punktowane odnotowali także Iga Sandomierska (K14), Kinga Rygielska (K18), Amelia Kawecka (K12), Jakub Jędras (M12), Wojciech Droń (M12), Konrad Rubaj (M14), Adam Zaremba (M16), Wiktor Rygielski (M16), Paweł Perfikowski (M16), Wiktor Droń (M16), Igor Pokorski (M16), Mikołaj Pękal (M16), Piotr From (M35) oraz Grzegorz Droń (M40). Co powinno cieszyć, w Mistrzostwach po raz pierwszy wzięli też udział i pokazali się z dobrej strony bardzo młodzi, początkujący kwidzyńscy adepci biegu na orientację, dla których rok bieżący to pierwszy sezon startów. Sandra Kubacka, Leon Sagrera, Brunon Sagrera oraz Borys Pokorski, dla których najważniejszy tegoroczny start dopiero za 2 miesiące (Puchar Najmłodszych).

Ze względu na równoległy start w barwach reprezentacji Polski w zawodach eliminacyjnych do Mistrzostw Europy Juniorów (EYOC) w węgierskim Salgótarján, w zawodach nie wzięło udziału troje naszych kadrowiczów: Hanna Perfikowska, Iga Müller oraz Wiktor Müller. Z powodu kolizji terminów KMP i zawodów kwalifikacyjnych do EYOC, decyzją Polskiego Związku Orientacji Sportowej,  wszystkim zawodnikom biorącym udział w biegach kwalifikacyjnych do Mistrzostw Europy w Salgotarjan, przyznane zostały dodatkowe punkty wg specjalnego przelicznika.

Dzięki tym wynikom UMKS Kwidzyn wywalczył w wiosennej rundzie KMP bardzo wysokie szóste miejsce (w poprzednim roku siódme) , a pierwsza ósemka klasyfikacji KMP po  I rundzie przedstawia się następująco:

1. WKS Śląsk Wrocław – 815,00 pkt.
  2. WKS Wawel Kraków – 558,73 pkt.
  3. UNTS Warszawa – 532,20 pkt.
  4. UKS Orientuś Łódź – 511,67 pkt.
  5. UKS Azymut Pabianice – 332,60 pkt.
  6. UMKS Kwidzyn – 291,47 pkt.
  7. UKS Siódemka Rumia – 291,00 pkt.
  8. KOS BnO Szczecin – 244,70 pkt.

Trzeba dodać, że start pełnej reprezentacji UMKS Kwidzyn był możliwy tylko dzięki dużemu zaangażowaniu Miasta Kwidzyn, Powiatu Kwidzyńskiego oraz firm MM Kwidzyn i WZPOW Kwidzyn, którzy są głównymi sponsorami UMKS Kwidzyn w 2022 roku, a zawodnicy przygotowują się do startów pod okiem trenerów Doroty Redzińskiej, Przemysława Jędrasa i Tomasza Müllera.

Jesienna runda KMP odbędzie się w dniach 9-11.09.2022 r. w okolicach Pułtuska na Mazowszu i miejmy nadzieję w zawodach tych weźmie już udział cała drużyna wraz z naszymi kadrowiczami.

Pełną klasyfikację klubów po I rundzie KMP 2022 znajdziecie tutaj

naturalny biznes, naturalny sport, naturalne połączenie 2