Copyright 2024 - Custom text here
ukbinaryoptions.net/Finpari Bonus Codes

Pomorze Sprint Cup 2023 - Wielkie święto orientacji sportowej na Kociewiu

Przełom maja i czerwca od 5 już lat jest tradycyjnym terminem rozgrywania Pomorze Sprint Cup - jednych z największych międzynarodowych zawodów w biegu na orientację w Polsce i jednych z największych w Europie zawodów w biegu sprinterskim. UMKS Kwidzyn – organizator tych zawodów, za każdym razem wybiera dla ich przeprowadzenia inne lokalizacje, a w tym roku całość  zlokalizowano na Kociewiu.

4 etapowe zawody wpisane były do kalendarza światowego, a 1 i 4 etap tych zawodów w kategoriach damskiej i męskiej elity zaliczany był do World Ranking Event - Rankingu Światowego.

Pierwszy z etapów rozegrany został w piątkowe popołudnie 26 maja w Pelplinie. Zawodnicy startowali w pobliżu Bazyliki katedralnej, a później biegając między innymi po Ogrodach Biskupich , finiszowali na stadionie miejskim.

Drugi i trzeci etap w sobotę 27 maja odbywał się w całości na terenie zabytkowego centrum Tczewa, najpierw do południa startując na Bulwarze Nadwiślańskim, a po południu z terenu Zespołu Szkół Technicznych i Parku Miejskiego. Metę tych etapów usytuowano w obydwu przypadkach w najbardziej prestiżowej części Tczewa – na  Rynku Miejskim. Dzięki tym dwóm etapom, UMKS po raz drugi zapisał się  w historii polskiego orienteeringu. Pierwszy raz uczynił to organizując 22 wrześnie 2012 roku pierwsze w historii Mistrzostwa Polski w sprinterskim – sztafetowym biegu na orientację. Teraz kwidzyniacy zorganizowali pierwsze w historii w Polsce zawody w rozgrywanej na Mistrzostwach Świata formule Knock-Out Sprint.

Ostatni, czwarty etap PSC 2023 w niedzielę 28 maja rozegrany został na terenie całego zabytkowego centrum Gniewa, ze startem na terenie Szkoły Podstawowej nr 2 i metą na placu turniejowym średniowiecznego Zamku w Gniewie.

Na starcie Pomorze Sprint Cup 2023 stanęło ponad 550 zawodników z  14 krajów, z Polski, Portugalii, Włoch, Norwegii, Finlandii, Litwy, Belgii, Łotwy, Niemiec, Hiszpanii, Hong Kongu, Czech, Wielkiej Brytanii i Ukrainy.

Ku naszej uciesze, w tak licznej międzynarodowej rywalizacji zwycięzcą kategorii M21E (elity męskiej) został zawodnik UMKS Kwidzyn Mateusz Dzioba. Drugi w klasyfikacji  generalnej został Alvar Palmen  z Espoon Sunta (Finlandia), a trzeci Mariusz Pabich z Azymutu Pabianice. W kategorii damskiej elity (K21E) zwyciężyła Mariya Poloshchuk z UNTS Warszawa, przed Zuzanną Gielec z Orientusia Łódź i Danielle Dewiccere z Antwerp Orienteers (Belgia).

Z naszych zawodników oprócz zwycięzcy męskiej elity – Mateusza Dzioby, doskonale spisało się 4 innych naszych zawodników. Złoty medal w kategorii M12 wywalczył Jakub Jęidras, srebrne medale zdobyli Amelia Kłós w kategorii K12 i Edward Pokora w kategorii M75, a brązowy Katarzyna Szfarewicz w kategorii K14.

f t g m